EXECUTIVE COMMITTEE

null

ROHAN DE SILVA

PRESIDENT
null

Parakrama Basnayake

Vice President
null

Roshan Gunawardena

Vice President
null

Roshan Fernando

Vice President
null

N L Gunasekera

Vice President
null

R M T Jayasiri

Vice President
null

Palitha Hettiarachchi

Vice President
null

Deepal Madurapperuma

Vice President
null

Mohan Wijesinghe

Secretary
null

Alliyar Faizer

Assistant Secretary
null

Ms. Lakshmi Puncihewa

Assistant Secretary
null

Mangala Gamage

Treasurer
null

Kanchana Wimalasuriya

Assistant Treasurer

GENERAL COMMITTEE – AFFILIATES

The following affiliates are the key stakeholders of the Sri Lanka Badminton Association and are eligible to vote at the Annual General Meeting as well as properly conducted General Committee Meetings for which the appropriate notice 07 days in advance shall be given:

  • Western Province – Western Province Badminton Association (WPBA)
  • Eastern Province – Eastern Province Badminton Association (EPBA)
  • Northern Province – Northern Province Badminton Association (NPBA)
  • Central Province – Central Province Badminton Association (CPBA)
  • Southern Province – Southern Province Badminton Association (SPBA)
  • Uva Province – Uva Province Badminton Association (UPBA)
  • North Central Province – North Central Province Badminton Association (NCPBA)
  • North Western Province – North Western Province Badminton Association (NWPBA)
  • Sri Lanka Schools – Sri Lanka Schools Badminton Association (SLSBA)
  • Defense Services – Defense Services Badminton Association (DSBA)
  • Government Services – Government Services Badminton Association (GSBA)
  • Nationalized Services – Nationalized Services Badminton Association (NSBA)

STANDING COMMITTEES

The General Committee has also appointed the following Standing Committees headed by Chairmen, who are expected to conduct the specific functions of the Sri Lanka Badminton Association and report to the Executive Committee and in turn to the General Committee when summoned to do so periodically.

  • Finance: Mangala Gamage
  • Competition: Parakrama Basnayake
  • National Pool & Training: Palitha Hettiarachchi
  • Seeding & Ranking: Ms. Lakshmi Punchiewa
  • Selections: Ajith Wijayasinghe
  • Technical & Research: Roshan Fernando
  • Coaching & Promotions: Deepal Maduraperuma
  • Provincial Development: Roshan Gunawardena
  • Sponsorships: Rohan De Silva
  • Disciplinary: TBA
  • Appeals: TBA